www.poznanspozakamery.pl
facebook.com/poznanspozakamery

Poznań Spoza Kamery » Ile nas kosztuje Euro 2012? Dziś dyskusja

7 maja 2012,

Ile nas kosztuje Euro 2012? Dziś dyskusja

#Euro 2012  #Poznań  #Rozbrat  #anarchiści  #protest  #inwestycje  #Teatr Ósmego Dnia

Przemysław Nosal z UAM, Jarosław Urbański z Rozbratu i były szwedzki piłkarz Gabriel Khun będą dziś dyskutować o nadchodzących mistrzostwach i ich społecznych skutkach. Hasło dyskusji: „Futbol i polityka – Euro 2012”. Początek o godz. 18 w Teatrze Ósmego Dnia.

Na stronie Rozbratu znajdziemy taką zapowiedź debaty:

Ogłoszenie faktu organizacji Mistrzostw Europy w piłce nożnej w Polsce i na Ukrainie przyjęto w naszym kraju z entuzjazmem. Mówiono o skoku cywilizacyjnym, który ma się dokonać dzięki inwestycjom na Euro. Dziś coraz częściej pojawiają się pytania o koszt ekonomiczny i społeczny związany z tą imprezą.

Na budowę stadionu Poznań wydał 750 mln. złotych, a zadłużone obecnie miasto tnie wydatki na cele socjalne, wysprzedaje majątek, podnosi ceny za usługi publiczne. Antykibicowskie ustawodawstwo cofa standardy prawne do ery autorytarnych rządów, od których - mieliśmy taką nadzieję - się wyzwoliliśmy. Z drugiej strony ze stadionów wyłaniają się totemiczne demony: szowinizmu, rasizmu, antysemityzmu, homofobii. Jaki zatem będzie faktycznym bilans Euro 2012? Czy staniemy się innym krajem - i jakim?


Nie ukrywam, że wśród uczestników dyskusji trochę brakuje mi przedstawicieli władz miasta. Czyli kogoś, kto mógłby odpowiedzieć na sporą część postawionych wyżej wątpliwości i zarzutów. Ale i tak może być ciekawie.

Wieczorem wrzucę relację z przebiegu dyskusji.