www.poznanspozakamery.pl
facebook.com/poznanspozakamery

Poznań Spoza Kamery » Medialny tydzień: 15.06.2009 - 21.06.2009

22 czerwca 2009,

Medialny tydzień: 15.06.2009 - 21.06.2009

media - prasa - TVN24 - Gazeta Wyborcza - Dziennik - Olechowski - Poznań

Ostatnie siedem dni upłynęło pod znakiem wyciszania emocji po eurowyborach. Dyskusje, kto osiągnął sukces i kogo trzeba rozliczyć za wyniki, ustąpiły miejsca negocjacjom na forum europejskim. Jerzy Buzek (prawie) na pewno zostanie przewodniczącym Parlamentu Europejskiego, natomiast wciąż nie wiadomo, co Polska ugra w Komisji Europejskiej. Miniony tydzień to także protesty w Iranie oraz kontrowersje wokół polskiego szkolnictwa.

Przegląd najciekawszych tekstów z minionego tygodnia zacznę od naszego, obywatelskiego serwisu Wiadomości24.pl.

Nie musisz mieć dowodu osobistego, by kupić grę komputerową
Łukasz Haśkie ustalił, że niedawne rewelacje „Dziennika” są nieprawdziwe. I dobrze. No bo kto by sobie wyobrażał, by takiemu 10-latkowi nie chciano sprzedać FIFY 2009 czy innej gry sportowej, bo nie jest pełnoletni?

Jak usprawnić komunikację w Krakowie?
Kraków nie dostał Euro 2012, ale władze miasta i tak zamierzają zmodernizować sieć komunikacyjną. Metro, szybki tramwaj, a może kolej naziemna? Remigiusz Tytuła rozważa, jakie rozwiązanie byłoby optymalne.

Jak zachowywać się w kontaktach z niepełnosprawnymi?
Agnieszka Maciejewska porusza bardzo istotny problem. Często brak pomocy wynika nie ze złej woli, tylko z niepewności – jak się zachować, żeby nie urazić? Im więcej takich tekstów, tym mniej podobnych problemów i niedomówień.

Dlaczego nie chodzimy na wybory?
Jeszcze jedna próba pochylenia się nad przerażająco niską frekwencją. Wprawdzie nawet premier Tusk zasugerował ostatnio, że może Polacy po prostu tak mają, i tyle. Ale Wincenty Sadowski rozważa problem i dochodzi do wniosku, że w dużej mierze winna jest orgynacja wyborcza – proporcjonalna, a nie większościowa.

SMS od księdza
Własną telefonię komórkową planował uruchomić ks. Jankowski. Okazuje się, że wcale nie byłby pierwszy. Bo już dziś są księża, którzy rozsyłają przez telefon fragmenty Biblii – i mają tysiące odbiorców, o czym pisze Przemysław Bąk.

Kutno. Toaleta płatna i przykuta łańcuchem do drzewa
Na koniec coś na wesoło – coś, co przyuważył Piotr Panfil w parku. Jakiś dowcipniś stwierdził, że nawet za użytkowanie takiej toalety powinna być pobierana opłata za „małą kupę”. Jak słusznie zauważa Piotr: „Co by było, gdyby ktoś robił dużą kupę? Czy stać nas na takie udogodnienie podczas kryzysu?” :)

Pozostałe media

Wiele emocji wzbudziły doniesienia „Gazety Wyborczej”, dotyczące studiów. Ministerstwo Nauki planuje wprowadzić odpłatność za drugi kierunek – z wyjątkiem najzdolniejszych studentów. Niektórzy popierają ten pomysł, inni są przeciw. W środku tygodnia minister Kudrycka udzieliła obszernego wywiadu dziennikowi „Polska”, w którym uzasadniała konieczność takich zmian.

Jeśli chodzi o politykę, dominowała tematyka europejska i polskie starania w sprawie Buzka, a także rozważania dotyczące resortów w Komisji Europejskiej. Mnie bardziej zaciekawiło jednak to, co stało się w międzyczasie – niejako w tle – na krajowym podwórku: „Dziennik” doniósł, że Andrzej Olechowski może wystartować w wyborach prezydenckich. W „Faktach po Faktach” sam Olechowski niczego nie wykluczył – mówił, że „się zastanawia”. A jeszcze tydzień temu mówiono o petryfikacji polskiej sceny politycznej. Jeśli Olechowski wystartuje, to może poważnie zaburzyć dotychczasowy układ sił. Pytanie tylko, kto straci na tym więcej – PO, PiS czy może lewica.

Inne godne uwagi artykuły i wiadomości:

Dlaczego chce mnie zapłodnić 34 facetów?
Natalia Waloch z „Gazety Wyborczej” postanowiła sprawdzić, jak wygląda coraz popularniejsza kwestia „anonimowego ojcostwa”.

Drogowe absurdy w zdjęciach internautów
GDDKiA sporządziła raport na temat absurdów na drogach, ale dziwnych znaków wciąż pozostało sporo. Oto niektóre z nich, uśmiać się można :)

Wyjątkowo szybki termin rozpraw Palikota
Proces, w którym poseł PO domaga się 10 mln zł odszkodowania od „Dziennika”, rozpocznie się już we wrześniu.

Zerówka, czyli zero nauki
Niewielu rodziców zdecydowało się posłać sześciolatki do szkół. Czy zrobią to teraz, w ostatniej chwili – gdy okazało się, że w zerówce nie będą już uczyć pisania i czytania?

Mękamatyka
Martyna Budna porusza w „Polityce” temat, który przez najbliższy rok będzie elektryzował nauczycieli i uczniów – szczególnie tych, którzy już w maju 2010 r. zmierzą się z obowiązkową maturą z matematyki.

A co słychać w Poznaniu?

We wtorek zmarł wiceprezydent Poznania – Maciej Frankiewicz.

Toczy się dyskusja wokół komunikacji miejskiej. Jeden z radnych zaproponował, by uruchomić specjalną, bezpłatną linię tramwajową. Władze stawiają jednak na system Park&Ride – co zresztą przewidywano już półtora roku temu, gdy pojawił się plan modernizacji dróg na najbliższe lata.

Poznań najbardziej przyjazny
W rankingu „Przekroju” wyprzedziliśmy Rzeszów i Kraków!

Eurodeputowani walczą o komisje
Kaczmarek, Jędrzejewska, Siwiec, Szymański i Grzyb – wielkopolscy europosłowie planują działania w PE.

Wyniki testów gimnazjalnych ściśle tajne
Okazuje się, że prawie nikt nie zna wyników testów dla poszczególnych szkół...